hero

Przegląd regałów magazynowych PN-EN 15635

zgodnie z wymaganiami normy

Eksperckie przeglądy regałów w magazynie

Celem przeglądu regałów magazynowych jest zapewnienie bezpieczeństwa pracujących ludzi oraz minimalizowanie strat w składowanym towarze poprzez utrzymanie regałów magazynowych w należytej kondycji technicznej.

Dlaczego do przeglądu regałów magazynowych warto wybrać MegaMarket?

Przegląd w 100% zgodny z wymaganiami normy PN-EN 15635

Inspektorzy MegaMarket zajmujący się przeglądami regałów magazynowych posiadają wieloletnie doświadczenie w tej kwestii i mają dokładną, aktualną wiedzę w zakresie obowiązujących norm oraz przepisów.

Inspektorzy MegaMarket zajmujący się przeglądami regałów magazynowych posiadają wieloletnie doświadczenie w tej kwestii i mają dokładną, aktualną wiedzę w zakresie obowiązujących norm oraz przepisów.

Realizujemy przeglądy regałów magazynowych na terenie całej Polski

Przeglądy regałów magazynowych wykonywane są przez inspektorów MegaMarket na terenie całej Polski.

Przeglądy regałów magazynowych wykonywane są przez inspektorów MegaMarket na terenie całej Polski.

Profesjonalna dokumentacja

Po przeglądzie przekazujemy profesjonalny raport. W raporcie znajduje się:

  • zakres przeglądu;
  • lista elementów poddanych przeglądowi;
  • wykaz elementów zleconych do wymiany wraz z ich lokalizacją w magazynie;
  • ogólne zalecenia dotyczące prawidłowego funkcjonowania magazynu.

przegląd regałów magazynowych

Po przeglądzie przekazujemy profesjonalny raport. W raporcie znajduje się:

  • zakres przeglądu;
  • lista elementów poddanych przeglądowi;
  • wykaz elementów zleconych do…
Czytaj dalej Zwiń
Profesjonalny serwis po przeglądzie

Na życzenie klienta wykonujemy serwis regałów magazynowych.

W magazynie MegaMarket posiadamy elementy regałów magazynowych wielu producentów, co pozwala na szybką reakcję, wymianę uszkodzonych części i natychmiastowe przywrócenie pełnej funkcjonalności magazynu.

Na życzenie klienta wykonujemy serwis regałów magazynowych.

W magazynie MegaMarket posiadamy elementy regałów magazynowych wielu producentów, co pozwala na szybką reakcję…

Czytaj dalej Zwiń

Realizując przegląd oznaczamy regały zgodnie z wymogami normy PN-EN 15635

poziom zielony

Poziom zielony – wymaga włącznie nadzoru. Kategoria ta dotyczy przypadków, gdzie liczbowe wartości graniczne określone w normie PN-EN 15635 nie są przekroczone. Te regały i ich elementy określamy jako nadające się do dalszej pracy, do czasu przeprowadzenia kolejnego przeglądu. Niemniej wymagają oznaczenia w celu dokonania ponownej oceny ich stanu przy następnym przeglądzie.

ryzyko żółte

Ryzyko żółte – niebezpieczne uszkodzenie regału, wymagające reakcji bez zbędnej zwłoki.  Kategoria ta dotyczy uszkodzeń, w których wartości graniczne są przekroczone o określony w normie PN-EN 15635 współczynnik i wymagają wymiany uszkodzonego elementu. Natychmiastowe rozładowanie regału nie jest konieczne, jednakże ryzyko to uzasadnia działania naprawcze w najbliższym możliwym terminie. Po odciążeniu uszkodzonego elementu nie należy go ponownie obciążać, dopóki nie zostaną dokonane naprawy regału.
Należy wydzielić taki regał, aby nie był ponownie użytkowany.

ryzyko czerwone

Ryzyko czerwone – uszkodzenie krytyczne, wymagające natychmiastowej reakcji. Kategoria ta dotyczy bardzo poważnych uszkodzeń, w których wartości graniczne  określone w normie PN-EN 15635 są przekroczone istotnie i wymagają natychmiastowego rozładowania obszaru konstrukcji regału i wyłączenia go z użytkowania do czasu wymiany uszkodzonych elementów.
Należy ponadto wyłączyć obszar pracy z takimi regałami poprzez odpowiednie oznakowanie, w celu zapewnienia, że nie będą one wykorzystywane.

contact background
W sprawie uzyskania bezpłatnej wyceny przeglądu regałów magazynowych oraz jego warunków wybierz dogodną formę kontaktu
piktogram zadzwon
Zadzwoń
+48 798 532 532
piktogram napisz wyslij
Napisz e-mail
[email protected]
piktogram napisz uzupelnij formularz
Wypełnij formularz
Przejdź do formularza

Przegląd regałów magazynowych realizowany przez MegaMarket

Przegląd regałów paletowych EN 15635 Pracę zaczynamy od weryfikacji dokumentacji projektowej i powykonawczej regałów magazynowych oraz dokonujemy wizji lokalnej w magazynie, mającej na celu sprawdzenie:

  • zgodności rzeczywistej konfiguracji regałowej z projektem,
  • poprawności i zgodności montażu z instrukcją,
  • zgodności wykorzystywanych jednostek ładunkowych z założeniami projektu,
  • stanu elementów regałów pod kątem ew. uszkodzeń mechanicznych wraz z ich oznakowaniem,
  • kompletności elementów zabezpieczających na trawersach oraz elementów ochrony regałów,
  • stanu połączeń stóp regału z posadzką oraz trawersów ze słupami,
  • mocowania odbojników i separatorów,
  • stanu i kompletności oznaczeń regałów,
  • odchylenia regałów od pionu,
  • stanu powłok lakierniczych pod kątem obecności korozji,
  • stanu technicznego używanych palet,
  • poprawności składowania.

Na koniec oznaczamy elementy będące w złym stanie technicznym oznaczeniami kolorystycznymi zgodnie w wymogami PN-EN 15635 i informujemy użytkownika regałów o możliwych zagrożeniach, a w uzasadnionych przypadkach o obowiązku podjęcia stosownych działań naprawczych.

Przegląd kończy się sporządzeniem pisemnego raportu uwzględniającego stan faktyczny i zakres niezbędnych do podjęcia przez użytkownika działań.

FAQ
Dlaczego należy wykonywać przegląd regałów magazynowych?

Regularne kontrole stanu technicznego regałów magazynowych zapewniają niższe koszty pracy magazynu, zmniejszenie strat oraz wpływają na bezpieczne warunki pracy dla pracowników.

W codziennym użytkowaniu magazynu – wózki widłowe lub inne środki transportu – mogą uszkodzić elementy mające wpływ na bezpieczeństwo. Odpowiednio wczesna identyfikacja takich uszkodzeń pozwala na ich bezpieczną naprawę.

Pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpieczne warunki pracy, dlatego powinien przeprowadzać regularne przeglądy regałów magazynowych, które mają istotny wpływ na bezpieczeństwo pracy w magazynie.

Czy przegląd regałów magazynowych będzie zakłócał bieżącą pracę magazynu?

Nie, specjaliści MegaMarket przeprowadzają przegląd bez ingerencji w bieżącą pracę magazynu. Przegląd regałów magazynowych odbywa się w czasie normalnego funkcjonowania magazynu.

Które regały magazynowe powinny przejść coroczny przegląd regałów magazynowych?

Zgodnie z obowiązującą normą PN-EN 15635 przeglądy powinny obejmować wszystkie urządzenia do składowania.

Kto może przeprowadzić przegląd regałów magazynowych?

Osoby posiadające wiedzę i doświadczenie.

Z reguły wiedza pracowników jest niewystarczająca, toteż dobrą praktyką jest zlecanie przeglądów eksperckich firmom zewnętrznym, profesjonalnie zajmującym się przeglądami regałów magazynowych.

MegaMarket zatrudnia zespół wykwalifikowanych inspektorów zajmujących się przeglądami regałów magazynowych. Nasi specjaliści posiadają odpowiednie kompetencje i doświadczenie oraz regularnie biorą udział w szkoleniach.

Jakie są rodzaje przeglądów regałów magazynowych?

Polska Norma PN-EN 15635 definiuje 2 główne grupy przeglądów: bieżące (oględziny) oraz eksperckie.

  • oględziny – bieżący przegląd stanu regałów realizowany regularnie, z częstotliwością nie niższą niż cotygodniowa, zależną od oceny ryzyka przez pracownika odpowiedzialnego za bezpieczeństwo, przegląd potwierdzony pisemnym raportem;
  • ekspercki przegląd regałów szczegółowy, specjalistyczny przegląd regałów magazynowych – wykonywany co najmniej raz na 12 miesięcy; przegląd realizowany przez wykwalifikowanego inspektora; podsumowaniem przeglądu regałów magazynowych jest pisemny raport opisujący wszystkie nieprawidłowości, uszkodzenia, braki oraz rekomendacje dotyczące dalszego postępowania.
Jak często należy wykonywać ekspercki przegląd regałów magazynowych?

Ekspercki przegląd regałów magazynowych należy wykonywać zależnie od potrzeb wynikających z analizy ryzyka w odstępach nie większych niż 12 miesięcy.

Czy norma PN-EN 15635 dotyczy mojego magazynu?

Zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 15635 masz obowiązek zapewnienia okresowych przeglądów stanu technicznego regałów magazynowych.

Zapisy normy dotyczą każdego magazynu obsługiwanego z wykorzystaniem ciężkich mechanicznych urządzeń obsługowych (np. wózków widłowych) działających w bezpośrednim sąsiedztwie regałów.

Czy przegląd regałów magazynowych jest obowiązkowy?

Obowiązujące w Polsce przepisy obligują pracodawców do sprawowania systematycznej kontroli stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym w szczególności z uwzględnieniem organizacji procesów pracy, stanu technicznego maszyn i innych urządzeń technicznych. Użytkowanie regałów bez przeglądu istotnie zwiększa niebezpieczeństwo ich użytkowania i może mieć wpływ na niespełnianie przez pracodawcę wymaganego przepisami poziomu bezpieczeństwa.

Podstawy prawne przepisów regulujących kwestie, o których mowa wyżej znajdują się w odpowiedzi na pytanie “Na jakiej podstawie prawnej przeprowadza się przegląd regałów magazynowych?”.

Na jakiej podstawie prawnej przeprowadza się przegląd regałów magazynowych?

Ogólną zasadę odpowiedzialności pracodawcy za zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy formułują przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2023 poz. 1465 ze zm.) w szczególności art. 15 oraz przepisów Działu X “Bezpieczeństwo i higiena pracy”. Szczegółowo zasady te regulują wydane na jej podstawie poniższe akty wykonawcze.

Zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. (Dz.U. z 2002, nr 191, poz. 1596) oraz Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 września 2003 r. (Dz.U. z 2003, nr 178, poz. 1745), a także znowelizowaną normą PN-EN 15635 na pracodawcy spoczywa m.in. obowiązek systematycznych kontroli stanu bezpieczeństwa i higieny pracy ze szczególnym uwzględnieniem organizacji procesów pracy, stanu technicznego maszyn i innych urządzeń technicznych.

Obowiązek przeprowadzania okresowych kontroli stanu technicznego regałów magazynowych reguluje także Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku (t.j. Dz.U. z 2003, nr 169, poz. 1650) dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy.

Brak przeprowadzenia przeglądów lub ich niewłaściwe wykonanie może skutkować sankcjami prawnymi, a w razie wypadku – odpowiedzialnością karną osób zarządzających przedsiębiorstwem, a także poważnymi konsekwencjami finansowymi i odszkodowawczymi.

Czy regały magazynowe podlegają pod UDT?

Regały magazynowe nie podlegają nadzorowi UDT – należy jednak pamiętać o ich regularnych przeglądach dla bezpieczeństwa pracowników, jak i składowanych towarów.

Jaka jest cena za przegląd regałów magazynowych?

Ceny mogą się wahać od kilkuset do kilku tysięcy złotych za przegląd regałów magazynowych.

Cena przeglądu jest uzależniona m.in. od:

  • wielkości magazynu;
  • typu regałów.

Zapraszamy do kontaktu w celu otrzymania bezpłatnej wyceny przeglądu regałów magazynowych.

Jaki jest wzór formularza przeglądu regału magazynowego?

Formularz przeglądu stanu regałów magazynowych stanowi ważny dokument. Kluczowe informacje, które powinny znaleźć się w takim formularzu:

  • Informacje identyfikacyjne:
    • data i miejsce przeglądu: wpisanie daty i miejsca, aby umożliwić identyfikację okresu, dla którego protokół jest ważny;
    • nazwa magazynu lub sklepu: wskazanie, gdzie dokładnie przegląd się odbył.
  • Spis osób odpowiedzialnych za przegląd: wpisanie danych osób, które dokonały oceny stanu regałów. Może to być nazwisko, imię, stanowisko lub inne informacje identyfikujące odpowiedzialne osoby.
  • Stwierdzone nieprawidłowości i zalecenia:
    • dokumentowanie uszkodzeń, nieprawidłowości lub innych problemów związanych z regałami;
    • określenie działań naprawczych i profilaktycznych, które należy podjąć.

wzor przeglady regalow magazynowych

Kim jest PRSES i czym się zajmuje?

Zgodnie z obowiązującą normą PN-EN 15635 dla każdego magazynu powinna zostać wyznaczona osoba odpowiadająca za utrzymanie bezpieczeństwa obsługi systemu składowania – PRSES-a (Person Responsible for Storage Equipment Safety). PRSES ocenia stan techniczny regałów, a także rejestruje zdarzenia mogące wpływać na ich bezpieczeństwo.

Prawidłowa ocena stanu technicznego regałów wymaga wiedzy specjalistycznej oraz doświadczenia.

PRSES-em może być osoba zatrudniona w firmie lub zewnętrzny specjalista, np. z MegaMarket S.A.

Formularz kontaktowy

    *Wymagane pola do uzupełnienia
    Component 23-svg
    x Witaj!
    Czy chcesz,
    żebyśmy oddzwonili do Ciebie ?
    Porównaj produkty